Salon Edyta Słowackiego 18 (naprzeciwko Poczty) tel.: 44 647 20 95

OSTATNIO POLECANE

Skleroterapia


Skleroterapia - leczenie niewydolności żylnej

Czym jest skleroterapia ?

Skleroterapia to metoda leczenia niewydolności żylnej poprzez podawanie leków w drodze iniekcji do niewydolnych, rozszerzonych naczyń. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia pajączek naczyniowy lub żylak staje się zupełnie niewidoczny.

Przewaga skleroterapii nad tradycyjnymi metodami operacyjnymi

Skleroterapia jest jedną z najbezpieczniejszych form leczenia, dzięki temu można ją zastosować u większości pacjentów cierpiących na żylaki. Dzięki swej precyzji metoda ta jest również przeprowadzana na żylakach nowotworowych, które często pojawiają się po operacjach chirurgicznych. Przewagą skleroterapii nad metodami operacyjnymi jest możliwość przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności znieczulenia, przebiega ona w krótszym czasie i nie uszkadza tkanek, co w znacznym stopniu pozwala uniknąć stresu związanego z operacją.

Kiedy stosujemy skleroterapię ?

Skleroterapię stosujemy samodzielnie oraz w połączeniu z innymi technikami. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze i kosmetyczne. Zwykle potrzeba kilku (2-7) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany.

Zastosowanie skleroterapii:

 • w drobniejszych naczyniach układu żylnego tzw. pajączkach oraz żylakach naczyniowych,
 • w likwidacji niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej,
 • w żylakach odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej z zachowaniem wydolności pni lub zlikwidowaniu ich niewydolności,
 • w żylakach głębokich (przy pachwinie dla żyły odpiszczelowej i pod kolanem dla żyły odstrzałkowej).

Postępowanie przed i po zabiegu skleroterapii

Kilka dni przed zabiegiem warto przyjmować Rutinoscorbin w celu wzmocnienia ścian żył i uniknięciu ich ewentualnego pęknięcia (szczególnie w przypadku drobnych pajączków). Wskazane jest również usunięcie zbędnego owłosienia, gdyż po zabiegu zakładany jest opatrunek kompresyjny i owłosienie może utrudnić ich utrzymanie. Po zabiegu należy intensywnie spacerować ok. 30 min, chroni to przed dostaniem się leku do układu głównego. Opatrunek kompresyjny nosi się wg zaleceń lekarza.

Przebieg zabiegu skleroterapii


 • pacjent leży na łóżku,
 • następnie skóra nad żyłami zostaje przemyta środkiem antyseptycznym,
 • po przemyciu lekarz zaczyna nakłuwanie żył, wprowadzając do nich lek (ilość wstrzyknięć jest zależna od grubości żył),
 • zabieg nie wymaga znieczulenia i jest praktycznie bezbolesny, jedyny jego dyskomfort może być związany z ukłuciem igły,
 • po zakończeniu nakłuwania na nodze pozostaje opatrunek kompresyjny (pady oraz bandaże lub pończochy uciskowe).


Powikłania po skleroterapii

Skleroterapia jest metodą bezpieczną i rzadko występują po niej efekty niepożądane. Dobrze jednak zwrócić się do lekarzy w przypadku zaobserwowania reakcji alergicznych, otarć po skóry od bandaża, wystąpienia alergii na plaster.

 • przemijające siniaki,
 • zaczerwienienie,
 • bolesność w miejscu wstrzyknięcia,
 • pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku,
 • zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.

Po zabiegu wymagane jest przynajmniej czasowe noszenie wyrobów uciskowych.